Committee membership 2017/2018

Committee membership 2017/2018

Set out below are the names of the town councillors serving on the various committees of the town council – the committee membership 2017/2018.

For more information on the roles of committees, please view the Scheme of Delegation.

Planning Committee
Mayor (ex-officio-voting)
Deputy Mayor (ex-officio – voting)
Councillor Chard
Councillor Garood
Councillor Henry
Councillor Lait
Councillor Mitchell
Councillor Nicholls
Councillor J Tanner
Councillor Williams
Community & Environment Committee
Mayor (ex-officio-voting)
Deputy Mayor (ex-officio-voting)
Councillor Andrewes
Councillor Chard
Councillor Garrood
Councillor Hughes
Councillor Lait
Councillor Nicholls
Councillor Williams
Facilities Committee
Mayor (ex-officio-voting)
Deputy Mayor (ex-officio-voting)
Councillor Andrewes
Councillor Glanville
Councillor Henry
Councillor Lait
Councillor Nicholls
Councillor J Tanner
Councillor Williams
Finance & General Purposes Committee
Mayor (ex-officio-voting)
Deputy Mayor (ex-officio-voting)
Chairman of Planning Committee
Chairman of Facilities Committee
Chairman of Community and Environment Committee
Councillor Andrewes
Councillor Garrood
Councillor Glanville
Councillor Henry
Councillor Mitchell
Councillor Nicholls
Grievance & Disciplinary Panels
Grievance/Disciplinary Panel (3 members)
Councillor Garrood
Councillor Hughes
Councillor Symons
Deputies Pool
Councillor Lait
Councillor Nicholls
Councillor Tanner
Appeals Panel (3 members)
Councillor Andrewes
Councillor Mitchell
Councillor Williams
Devolution Panel
Mayor (ex-officio-voting)
Deputy Mayor (ex-officio-voting)
Councillor Andrewes
Councillor Henry
Councillor Lait
Councillor Mitchell
Councillor Nicholls
Councillor Williams
Neighbourhood Plan Review Group
Chairman and Vice Chairman to be confirmed at first meeting after Annual Council
Councillor S Tanner (Ex-officio as Mayor)
Councillor Symons (Ex-officio as Deputy Mayor)
Councillor Lait
Councillor Mitchell
Councillor Williams
Community Volunteers:
T Beavan Chairman of Inclusivity Topic Group
A Clegg Chairman of Transport Topic Group
D Todd Chairman of Open Spaces Topic Group
R Henry Chairman of Built Environment Topic Group
P Woodward Chairman of Housing Topic Group
R Swallow Chairman of Economic Development Group

committee membership